התאחדות ענף הקולנוע

התאחדות ענף הקולנוע

משה אדרי

יו״ר

דני כפרי

מנכ״ל

מי אנחנו?

התאחדות ענף הקולנוע, הינה הגוף המקצועי היציג של ענף הקולנוע המאגד את מרבית בתי הקולנוע ומפיצי הסרטים בישראל. בין מטרות ההתאחדות – קידום הקולנוע בישראל, לרבות שיפור המבנים; איכות ההקרנה והגברת "החוויה הקולנועית"; שיפור תדמיתי של ענף הקולנוע; והגברת אחוזי הביקור של הקהל בבתי הקולנוע בישראל.

ההתאחדות עוסקת, בין היתר, בנושאים שונים הנוגעים לתעשיית הקולנוע בישראל – מאבק בפיראטיות; חקיקה למען נגישות לבעלי מוגבלויות, הכנסת מוצרי מזון לבתי הקולנוע, מכס ועוד; סקרים, מבצעי קידום מכירות ושיווק "יום הקולנוע"; "הסדר אזרחים ותיקים"; ייצוג ענף הקולנוע במגעים עם גורמים ממשלתיים ועסקיים; שמירת האינטרסים של הענף בפני רשתות טלוויזיה, עיתונות וגורמים מתחרים נוספים וכן גורמים ממלכתיים; השגת הסכמים ענפים, תוך הנחות משמעותיות מגורמים, כגון אקו"ם, הפדרציה לתקליטים וכדומה; עידוד התעשייה המקומית באמצעות הקרן לעידוד הסרט הישראלי; ייעוץ וייצוג ביחסי עבודה וקביעת הסכמי שכר; שמירה על האינטרסים של הענף, בפני רשויות הביטחון; בטיחות, כיבוי אש וסיוע בשדרוג בתי הקולנוע.

משה אדרי – יו"ר התאחדות ענף הקולנוע

משה אדרי הוא מפיק, מפיץ ובעל בתי קולנוע ישראלי, מבכירי תעשיית הקולנוע הישראלית, ממקימי ומבעלי "יונייטד קינג",  יו"ר דירקטוריון ובעל חברת "NMC  יונייטד".

משה אדרי הינו זוכה פרס ישראל למפעל חיים לשנת תשפ"ד.

אדרי נולד בטנג'יר שבמרוקו, ב- 1951. בשנת 1961 עלה ארצה עם הוריו וארבעת אחיו ואחיותיו. המשפחה הגיעה לדימונה והשתקעה שם. מגיל צעיר נדבק אדרי, יחד עם אחיו הגדול ושותפו לאון, בחיידק הקולנוע. אדרי הקים, יחד עם אחיו ושותפיו את חברת ההפצה "יונייטד קינג". 

הלהיט הראשון שהפיצה החברה היה "סופרמן", בשנת 1978

החברה בבעלותו היא חברת ההפקה הפרטית, הישראלית הגדולה בישראל ואחראית בשנים האחרונות להפקה והפצת כ- 70% מהסרטים הישראלים, ובהם: "סוף העולם שמאלה", "סימה ועקנין מכשפה", "ללכת על המים", "סוף העולם שמאלה", "הערת שוליים",  אהבה קולומביאנית,", "בופור", "אביבה אהובתי", "ישמח חתני", "מכתוב", "להציל את שולי"  – בו נמכרו למעלה מ- 1 מיליון כרטיסים. נתון המדרג את הסרט בראש טבלת הסרטים מזה עשרות שנים, "ההילולה" ועוד סרטים רבים וטובים.

משה אדרי נחשב לאבי הקולנוע הישראלי.

בתחילת שנות ה- 2000 פתחה החברה, במתחם גלילות שברמת השרון, את מתחם בתי הקולנוע  "סינמה סיטי". כיום נמצאים בבעלות הרשת מתחמים נוספים, במערב ראשון לציון, בירושלים, כפר  סבא, נתניה, באר שבע, חדרה ואשדוד. החברה היא גם הבעלים של חברת המוזיקה "אן.אם.סי".

ב- 2010 הוענק למשה אדרי ולאחיו לאון אדרי, פרס הוקרה על ממפעל החיים בפסטיבל ירושלים.

משנת 2014 ערוץ הקולנוע הישראלי של YES,   מופק ע"י החברה.

ב- 2019 זכה בפרס עמית כבוד של מוזיאון ישראל בירושלים, עבור "תרומתו לתעשיית הסרטים המקומית והקולנוע הישראלי". בשנת 2021 הוענק למשה אדרי פרס מפעל חיים מפסטיבל הסרטים בחיפה. בשנת 2021 הוכרז משה אדרי כזוכה פרס איגוד אמ"י למפעל חיים. אדרי הוא יו"ר אגודת הידידים של עמותת "אור למשפחות", לתמיכה בהורים שכולים.


דני כפרי, מנכ“ל התאחדות ענף הקולנוע בישראל, כפרי החל את הקריירה המקצועית בארגון כמנהל חשבונות. לאחר מכן קודם למנהל הכספים ובתפקידו האחרון כיהן כסמנכ“ל ההתאחדות.